Araç Değer Kaybı Nedir?

Meydana gelen trafik kazaları sonrasında oluşan maddi hasarlar sigorta poliçeleri doğrultusunda, sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Kaza sonrasında kaza yapmış olan aracın tamirinin yapılmasına rağmen ilgili aracın satışı esnasında kazalı olmasından dolayı piyasa değerinin altında bir fiyata satılmaktadır. Örnek olarak kaza yapmadan önce 55.000 Türk lirası olan bir araç kaza yaptıktan sonra 40.000 – 45.000 Türk lirası arasında satılmaktadır. Bu oluşmuş olan farka “araç değer kaybı” adı verilmektedir.

Araçların belli başlı riskler tarafınca almış olduğu hasarların derecesi, araç değer kaybı şeklinde tanımlanmaktadır.  Araçlar, meydana gelen kazalar akabinde hasar oluştuğunda ve bu hasarların tamiri gerçekleştirildiğinde ikinci el piyasa değerlerinde de bir düşüşe uğramış oluyor. Hasar almış olan araçlar iyi şekilde onarılmış olsalar bile değerlerinde mutlaka bir düşüş meydana geliyor. Bunun haricinde hasar sebebiyle tekrarlanan boya işlemleri araçların değer kaybı yaşamasına neden olmuyor. Ancak alınmış olan hasar parça veya parçaları değiştirmeyi mecbur kılıyorsa, bu durum halinde mutlaka araç değer kaybı yaşanmış oluyor.

Kaza yapmış olan aracın değer kaybı, kazaya sebep olan hatalı araç sahibinin sigorta şirketinden talep edilmektedir. Araçta daha önceden aynı bölgeden kaza yapmamış olması ve hurda kaydı olmaması ayrıca on (10) yaşından küçük olması ve yüzellibin (165.000) kilometreyi geçmemiş olması da gerekmektedir.

Değer kaybı başvurusu için, kazalı araç şoförünün avukatlık vekaleti vermiş olması gereklidir ve yeterli olmaktadır. Mağdur olan taraftan masraf olarak hiçbir ücret tahsil edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir