Değer Kaybı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Değer Kaybı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin çoğu trafik kazası gerçekleştikten sonra araçta oluşan araç değer kaybını hesaplamakta olan uzmanların için değişik değişik zarar miktarları bulduğunu merak etmektedirler. Diğer yazılarımızda değer kaybı için hukuki açıklamalar ve mevzuatta geçerliliği olan uygulamalardan bahsettik. Bu yazımızda da bir örnek ile birlikte değer kaybını çok fazla teknik ayrıntılara girmeden açıklama getirmeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Kaza yapmış olan araçta değer kaybından bahsedilebilmesi için Trafik Poliçesi genel şartları ekinde belirtilmiş olan istisnaların haricinde ortaya çıkan zararlar tazminata konu olabilmektedir.

Genel olarak söz etmek gerekirse; değer kaybında mekanik (hareketli) parçalarla cam, lastik, hava yastığı, far ve sinyal  hasarlarında oluşan zararlar dikkate alınmamaktadır. Bu durumda gerekli hesaplama işlemi yapılırken esas alınan zararlar ise; kaynak işlemi görmüş olan parçalar, perçinlenmiş olan ve civatalı olan parçalar, düzeltme yapılmış olan parçalar, değişmiş ve boyanmış parçalardır.

Değer Kaybı hesaplama” işlemini; bilirkişi kurumuna ya da ekspertize yaptırmanız mümkündür. Kaza sonrası değer kaybı talebinizi bulunduran bir dilekçe yazdığınızda ve hatalı tarafın sigorta şirketinden almış olduğunuz olumsuz yanıta bakarak Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilirsiniz. Fakat talep ettiğinizde dava açma hakkınız da bulunmaktadır.

Değer kaybı hesaplama işleminde önemli olan konu, kaza yaptığınızda hatanızın olmaması veya diğer tarafa nazaran daha az hatalı olmanızdır. Değer kaybı hesaplama işlemi de bu hususlara göre yapılmaktadır. Aslına bakacak olursak kaza esnasında sizin eğer kusurunuz varsa bu durum da hesaplama esnasında dikkate alınmaktadır. Başka araçlarınız varsa onların da daha önce kaza yapmamış olması ya da tamir ve onarım işlemleri geçirmemiş olması gerekmektedir. Bu durum da değer kaybı hesaplaması için çok mühim bir kriter olmaktadır.

Araç değer kaybı hesaplamada esnasında aracın hasar geçmişinin haricinde;

  • aracın üretim senesi (165.000 olarak KM sınırı bulunmaktadır yaş sınırı bulunmamaktadır),
  • model ve markası,
  • kilometre durumu,
  • alınmış  hasarın durumu,
  • trafiğe çıkış tarihi
  • ikinci el pazar değeri
  • değer kaybı bilirkişi raporu

gibi unsurlar da diğer parametreler arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir