Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

Her gün binlerce Araç trafiğe çıkarak trafikteki araç sayısını önemli ölçüde arttırmaktadır. En çok kaza yaşandığı dönemler genellikle bayramlara denk gelmektedir. Trafik kazaları sonucunda maddi zarar, ölüm ve yaralanmalar oluşur. En sık yaşanan kazalar maddi hasarlı trafik kazalarıdır.

Kaza esnasında ilk yapılması gerekenler, diğer araçların kazayı görebilmelerini sağlayacak trafik işaretleri koyarak güvenlik tedbirleri almak. Kaza gördüğümüz zaman ise kazayı seyretmek yerine yardım gerekiyorsa yardım etmek, gerekmiyorsa dikkatlice oradan uzaklaşmaktır.

Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra kaza tespit tutanağı hazırlanmalıdır. Trafik Kazası Tespit Tutanağı yazımızdan ayrıntılı bilgiye ve gerekli şartlara ulaşabilirsiniz. Kaza tespit tutanağını doldururken dikkat edilecek husus her iki tarafın bilgilerini eksiksiz ve doğru doldurmaktır. Tutanağa geçen eksik veya yanlış bilgiden dolayı hak kaybına uğrayabilirsiniz

Kazalarda tazminat talebi için bazı şartlar oluşmalıdır. Kusur durumuna göre aracınızın hasar bedelini ve araç değer kaybını sigorta şirketinden veya karşı taraftan talep edebilirsiniz. Ek olarak ikame araç bedeli dediğimiz tutarı ise poliçede yer alıyorsa poliçeden yoksa kusurlu sürücüye bireysel dava açarak talep edebilirsiniz. Maddi hasarlı trafik kazalarından zaman aşımı 2 yıldır. Kaza anından itibaren 2 yıl içerisinde işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak bugüne kadar binlerce dosya üzerinde işlem yapılmıştır. Başta araç değer kayıpları olmak üzere trafik kazalarından kaynaklı olarak oluşan tüm dava sürecinizde sizlere anlaşmalı olduğumuz avukatlarımız ile birlikte çalışarak en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Aracınızdaki değer kaybının hangi şartlarda oluştuğunu ve nasıl hesaplandığını Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Hesaplanır? yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir