Sigorta Değer Kaybı Nedir?

Sigorta Değer Kaybı Nedir?

Herhangi sigortalanmış bir nesnenin ve genel olarak otomobillerin kaza geçirme anlarından sonra aracın orijinal değerinden kaybetmiş olduğu değeri belirtmesi için kullanılan tanıma “sigorta değer kaybı” adı verilir.Azalmış değer ya da değerde azalma diye de isimlendirilen “değer kaybı” ilk olarak kaza sonrası talep edilen sigorta poliçelerinde önemli bir yer almaktadır. Araçların kaza anlarında meydana gelen hasar kapsamında ne oranda değer kaybına uğradığı oluşan zararın niteliği ile bağlantılı bir haldir. İkinci el satış piyasasındaki oluşmuş olan değer kaybı kapsamında tespit edilmektedir. Ayrıca yaptıracağınız Kasko Sigortası da otomobilin belirlenmiş olan değerine göre hesaplanmakta ve bu doğrultuda poliçeye yansımaktadır.

Değer kaybı, genel olarak meydana gelmiş olan trafik kazası sonrası hasar almış olan araç durumunu belirten bir tanım olmaktadır. Bu durumda hasar görmüş olan araç, servise götürüldüğünde onarılmış ve ilk haline geri döndürülmüş olsa bile ikinci el  satışı anındaki değer düşüşünü belirtmektedir. Kaza sonrası tamiri gerçekleştirilen aracın hiçbir kusuru olmadan onarımı tamamlanmış olsa bile, kaza öncesi değerinden, onarım sonrasındaki değeri daha düşük olacaktır. Fakat kaza sebebi ile boyanmış olan bir parçanın, yeniden kaza geçirme durumunda değerinde bir değişiklik olmazken, değiştirilmesi söz konusu olduğunda yeniden değer kaybı yaşanacaktır.

Araçlarda meydana gelen maddi kayıplar aşağıda belirtilen şekilde telafi edilebilmektedir.

-Kasko ve zorunlu trafik sigortası.

Trafik sigortası, kaza anında diğer araçları koruyup, araç sahibinin de hem manevi hem de maddi yükünü gidermektedir. Gerçekleşmiş olan trafik kazası durumunda birkaç tane araç varsa böyle bir durumda zorunlu trafik sigortası bütün araçların zararını gidermeyebilir. Kazada kusuru olmayan araç sahibinin aracında bir değer kaybı meydana geldiyse kesinlikle kazaya sebep olan sürücü bu değer kaybını karşılamaktadır. Araç değer kaybının karşılanması durumunda da zorunlu trafik sigortası devreye girmektedir.

Kaza anında iki sürücü olduğunu varsaydığımızda 1. sürücü hatalı durumdaysa, kendi aracının değer kaybından mesul olacaktır. Ek olarak 2. sürücü hatalı durumdaysa, 1. sürücü de değer kaybından 2. sürücüyü sorumlu tutabilmektedir. 1. sürücü kaza anından sonra almış olduğu zararın giderilmesi sebebi ile 2. sürücünün sigorta firmasına ya da kendi sigorta firmasına talepte bulunup, hakkını isteyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir